aa
Sitedeki Yeriniz : Ana Sayfa » Haberler » AŞIK UMMANİ

AŞIK UMMANİ

 Fotoğraf

1933-1984. Posof’un Hertuz (şimdiki adı Sarıçiçek) köyünde doğdu. Asıl adı Kurşun Saraç’tır. İlkokulu doğduğu yerin yakınındaki Şulgavur köyünde okudu.       
Aşıklık geleneği ve şiire küçük yaşlarda ilgi duymaya başladı. Ancak 15 yaklaşık yaşlarında bir kış köyüne dönerken yolda tipiye tutulup bayıldı. Gördüğü rüyada bazı dervişler Melahat adlı bir kıza elma soydurarak kendisine yedirdiler. Bu rüyadan sonra şiir söylemeye başladı. Bu dönemden itibaren köylerine gelip giden aşıklar aracılığıyla da kendini geliştirip bağlama çalmayı öğrendi ve kısa sürede yörede adını duyurdu.       
Özellikle kendi yöresi başta olmak üzere, Artvin, Kars çevresinde uzun yıllar dolaşarak dönemin birçok bilinen aşığıyla karşılaştı. 1960 yılında önce Selim’e yerleşti. Yaklaşık 14 yıl burada yaşadıktan sonra 1974 yılında Kestel’in Burhaniye köyüne göçtü. Uzun yıllar Konya Aşıklar Bayramına da katılan Aşık Ummani hem burada hem de değişik yarışmalarda birçok ödül aldı. Adapazarı’nda Aşık Deryami ile yaptığı bir karşılaşma sırasında öldü ve Burhaniye köyünde toprağa verildi.


17:06, 26.12.2012

<< Önceki Haber Sonraki Haber >>
pastırma

© 2012 Tüm Hakları Saklıdır. Ardahan Belediyesi - By Lifos Yazılım

Facebook Twitter Google Plus Youtube Rss