• "Cumhuriyeti biz kurduk, onu yüceltecek ve koruyacak olan sizlersiniz." Mustafa Kemal Atatürk
  • 20 Nisan 2024, Cumartesi

ARDAHAN İLİMİZİN İŞGALDEN KURTULUŞUNUN 100 YIL DÖNÜMÜ, DÜZENLENEN ETKİNLİKLERLE KUTLANDI

KURTULUŞUMUZUN 100 YILI KUTLU OLSUN,ARDAHAN 100 YAŞINDA, ARDAHAN’DA KURTULUŞ COŞKUSU

100 yıl önce Gürcü birliklerinin kent merkezinden geri püskürtülerek kazanılan zafer 1 asır sonra yeniden kutlandı. Kutlama etkinlikleri pandemi nedeniyle sınırlı sayıda gerçekleştirildi. Resmi törenlerin ardından vatandaşlar, Belediye Başkanı Faruk Demir’in öncülüğünde akşam saatlerinde ellerinde türk bayrakları ve meşalelerle tarihi köprü üzerinden yürüyüş yaptı.

Ardahan düşman işgalinden kurtuluşunun 100'üncü yıl dönümü düzenlenen törenlerle kutlandı.

Valiliği, Garnizon Komutanlığı ve Belediye adına Atatürk Anıtı'na çelenk sunulmasıyla başlayan törende saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Kutlama töreni, Kongre Caddesi'nde yapılan çeşitli etkinliklerle devam etti.             

Törene Vali Hüseyin Öner, AK Parti Milletvekili Orhan Atalay, Belediye Başkanı Faruk Demir, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Berat Acar, Cumhuriyet Başsavcısı Uygur Kaan Arısoy, Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Sümeyye Kocaman, Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Biber, öğrenciler ve çok sayıda kişi katıldı. 

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Ardahan Belediye Başkanı Faruk Demir:

 "Tüm ülkeyi işgal eden düşmanlara karşı bir kurtuluş savaşı başlatan ve 'ya istiklal, ya ölüm' şiarıyla Milli Mücadeleyi başlatan Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere Ardahan'ımızın kurtuluşunda da hiçbir fedakarlıktan kaçınmayan kahramanlarımızı, herhangi bir karşılık beklemeden canlarını bu uğurda feda eden aziz şehitlerimizi huzurunuzda saygıyla anmak isterim. Halk deyimiyle ünlü 93 Harbi'nin arkasından Çarlık Rusya'sının işgaline uğrayan şehrimiz ne yazık ki 40 yıl süreyle savaş tazminatı olarak Kars ve Batum'la birlikte vatan topraklarından ayrı kalmıştır. Tarihimizin bu hazin sayfası insanlarımızın onulmaz acılarıyla doludur. Ancak 40 yıllık esaret boyunca halkımız kurtuluşa olan umudunu hiçbir zaman kaybetmemiştir. 93 Harbi'nde top mermileriyle havaya uçan Kura köprüsünü ve nehre dökülen insanlarımızın feryatlarını unutmadık. Atalarımız bu vatanı kanlarıyla sulayarak bize armağan ettiler.’’ Dedi.  

Konuşmaların ardından atlı birlikler geçit töreni yaptı, halk oyunları ekipleri gösteri sundu. Gösteriler vatandaş tarafından da ilgiyle izlendi.

 

23 ŞUBAT 100’ÜNCÜ YIL PANELİ YAPILDI KURTULUŞA DOĞRU ARDAHAN

Ardahan belediyesi öncülüğünde 23 Şubat Ardahan’ın Kurtuluşuna özel panel düzenlendi. Belediye çok amaçlı konferans salonunda düzenlenen panelde Ardahanlı yazar ve şairler 100’üncü yıla özel anlatımlarda bulundu, şiirler okundu.

Kurtuluşa doğru Ardahan paneline; Kenan Karabağ, Engin Kasap, Yunus Küçük, Recep Babayiğit, Gürsel Yılmaz ve Erbay Kara katıldı.

 

100’ÜNCÜ YIL ANISINA MEŞALELİ YÜRÜYÜŞ

Ardahan Belediyesince kentin düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yıl dönümü dolayısıyla meşaleli yürüyüş düzenlendi.

Ardahan Belediye Başkanı Faruk Demir ve beraberindekiler, ellerinde Türk bayrağı ve meşalelerle tarihi Ardahan Köprüsü üstünde toplandı.

Soğuk havaya rağmen, katılımcılar müzik eşliğinde Atatürk Caddesi'nde yürüyerek Milli Egemenlik Parkı'ndaki Atatürk Anıtı önünde yürüyüşü tamamladı.

Ardından katılımcılara salep ikram edildi.

E-Bülten Aboneliği

Ücretsiz E-bülten servisimize abone olarak belediyemiz, hizmetlerimiz ve duyurularımızdan ilk siz haberdar olun!