• "Cumhuriyeti biz kurduk, onu yüceltecek ve koruyacak olan sizlersiniz." Mustafa Kemal Atatürk
  • 17 Nisan 2024, Çarşamba

BAŞKAN DEMİR: “PANEL, ARDAHAN TARİHİNE GEÇMİŞTİR”

Ardahan Belediye Başkanımız Faruk Demir’in mimarı olduğu “İklim Değişikliğinin Ardahan Üzerindeki Etkileri” başlıklı panel yoğun bir katılımla gerçekleştirildi. Alanında yetkin olan birden fazla akademisyenin konuşmacı olarak yer aldığı panelde, kurum müdürleri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile vatandaşlar da hazır bulundu. Prof. Dr. Yahya Kemal Avşar’ın moderatörlüğünü üstlendiği panelde sırasıyla Prof. Dr. Şeref Kılıç, Prof. Dr. Tuncer Demir, Prof. Dr. Tanay Sıdkı Uyar, Dr. Öğretim Üyesi Özlem Eştürk ve Litvanya’dan gelen SECAP Proje Koordinatörü Davia Matoniene söz aldı.

“TÜM ÇABAMIZ YAŞANABİLİR BİR ARDAHAN İÇİN”                  

Ardahan ikliminin ve tarım topraklarının yapısının bilimsel verilerle ayrıntılı olarak anlatıldığı panelde açılış konuşmasını yapan Belediye Başkanımız Faruk Demir, şunları söyledi: “Öncelikle Ardahan’a tarihi bir not olarak geçecek olan bu panelde, engin bilgi ve birikimlerini hiçbir karşılık gözetmeksizin bizlerle paylaşacak olan çok değerli bilim insanlarımıza çok teşekkür ediyorum. Bilindiği gibi, iklim değişikliği dünyamızın en önemli sorunlarının başında gelmektedir. Bu mesele, her ne kadar merkezi hükümetlerin, yönetimlerin bir ilgi alanı olarak da bilinse yerel yönetimler olarak bizler de kendi bölgemizden başlayarak soruna ilişkin çözüm üretmek çabası içerisindeyiz. Belediye olarak şehrimizin daha yaşanılabilir bir kent olması için yasalar çerçevesi dışında yaptığımız çalışmalarda bugün, yarın ve gelecekte bizleri bekleyen sorunlara dikkat çekmek ve onlarla ilgili çalışma yapmayı kendimize görev addettik. İklim değişikliğinin Ardahan üzerinde çok önemli etkileri bulunmaktadır.

“ÇIKARACAĞIMIZ DERSLERLE EMİN ADIMLAR ATACAĞIZ”

Türkiye iklimi ve tarımı üzerinde ileride neler yaşanacağına dair öngörüler, tartışmalar hemen hemen her platformda konuşulmaktadır. Ancak bu hususta gelişmeleri her zaman sıkı sıkıya takip eden, geçmişe hâkim bilim insanlarının sahip oldukları fikirler bizler için daha önemlidir. Bizler bu kapsamda büyük birikimleriyle Türkiye ve Dünya’da referans olan, kendi alanlarında uzman değerli üstatlarımızı, Ardahan sevdalısı bilim insanlarımızı sizlerle buluşturmayı bir görev bildik. Türkiye üzerinde ve Dünya ölçeğinde iklim değişikliği ile alakalı tüm dünyanın almış olduğu tedbirler panelimizin sonuç bildirgesi ile yayınlayacağımız kitapçığında yer alacak ve bizlere yol gösterecektir. Buradan elde edeceğimiz veriler ışığında çıkaracağımız derslerle hem Ardahan tarımı ve iklimi için hem de gelecekteki çocuklarımız, gençlerimiz için inanıyorum ki faydalı işler ortaya koyacağız.”

E-Bülten Aboneliği

Ücretsiz E-bülten servisimize abone olarak belediyemiz, hizmetlerimiz ve duyurularımızdan ilk siz haberdar olun!