• "Cumhuriyeti biz kurduk, onu yüceltecek ve koruyacak olan sizlersiniz." Mustafa Kemal Atatürk
  • 17 Nisan 2024, Çarşamba

İHALE DOSYALARI YARGIYA TAŞINIYOR

Ardahan belediye başkanı Faruk Demir, Ardahan kamuoyunda tartışmalara neden olan kapalı otopark ihalesi ve AVM ile ilgili yargı sürecini başlattığını duyurdu.

Ardahan belediye başkanı Faruk Demir, Ardahan kamuoyunda tartışmalara neden olan kapalı otopark ihalesi ve AVM ile ilgili yargı sürecini başlattığını duyurdu. Adliye önünde meclis üyeleri ile birlikte basın açıklaması yapan Başkan Demir ‘’İhalelerde tespit edilen aksaklıklar nedeniyle yüce yargıya başvurmak zorunda kaldık.’’ dedi.

“Sayın Basın Mensupları, Değerli Hemşerilerim,
Göreve geldiğimiz ilk günden bu yana, geçmişten gelen yarım kalmış, inşaat halinde, çok sayıda ihaleli işin olduğunu hepimiz biliyoruz.
Ardahan’ın ve Ardahanlının parasıyla yapılan tüm bu işlerin tamamlanması ve ihale dosyalarının sonuçlandırılabilmesi için elimizden gelen çabayı harcamamıza rağmen; konunun muhataplarından; yani hem Belediye hem de Yüklenicilerden kaynaklı aksaklıkların ve yanlış uygulamaların varlığını tespit etmemizden dolayı Yüce Yargıya başvurmak zorunda kaldığımızı üzülerek belirtmek isteriz.
Şahsım ve Meclis Üyelerimiz, Ardahan halkının kör kuruşunun heba ve israf edilmesine göz yummayacağımızı ve izin vermeyeceğimizi her fırsatta söyledik. Halkımızın bize olan güveni ve teveccühü sayesinde bugün Ardahan için olanca gücümüzle hizmet ediyoruz.
Görevimizi yürütürken; Ardahan halkının, Ardahan’ın ve kamunun yararını korumanın birinci görevimiz olduğunun bilincindeyiz.
Bu sorumluluk gereği;
Milli Egemenlik Parkı’nın altına inşa edilen ve ihalesi 2017 yılında yapılan, Kapalı Otopark İnşaatı ile arsa mülkiyeti Belediyemize ait kamuoyunda AVM olarak bilinen, Kat Karşılığı inşaatın; ihale süreçleri ve geldiği noktada tespit ettiğimiz aksaklıkların incelenmesi için; Cumhuriyet Baş Savcılığımıza her iki dosya hakkında suç duyurusunda bulunduk.
Yüce Yargı her iki dosya için bugüne kadar yapılan işlemlere ilişkin, kararını verinceye kadar, üzülerek söylüyorum ki, hep birlikte bekleyeceğiz.
Yargının verdiği kararlar hepimiz için bağlayıcıdır.
Amacımız devri sabık yaratmak değildir.
Hepimiz elimizi vicdanımıza koyacağız ve eğer Ardahan’ın ve Belediyemizin yapılan bu işler nedeniyle uğradığı zarar var ise; bunların tespiti ve telafisi için kanunların ve Ardahan halkının bize verdiği yetkiyi sonuna kadar kullanacağız.
Ayrıca tamamlanmamış 5 dosyanın da incelenmesi için Belediye bünyemizde yaptığımız araştırmalarımızı Valiliğimiz ve İç İşleri Bakanlığı Teftiş Kurulu’na da ileteceğimizi, buradan sizlerle paylaşıyoruz.”

E-Bülten Aboneliği

Ücretsiz E-bülten servisimize abone olarak belediyemiz, hizmetlerimiz ve duyurularımızdan ilk siz haberdar olun!