• "Cumhuriyeti biz kurduk, onu yüceltecek ve koruyacak olan sizlersiniz." Mustafa Kemal Atatürk
  • 20 Nisan 2024, Cumartesi

SOKAK HAYVANLARI İÇİN GÖNÜLLÜ VETERİNER HEKİM VE TEKNİKERLER, ARDAHAN BELEDİYESİ İLE BİR ARAYA GELDİ

Ardahan Belediyesi ile Gönüllü Veteriner Hekimler ve Teknikerler Derneği, kentteki sokak hayvanlarının sağlıklı bir ömür sürmeleri ve doğal yaşama uyum sağlamaları için kısırlaştırma ve aşılama çalışması başlattı.

 

KISIRLAŞTIRMA VE AŞILAMA İŞLEMLERİ TİTİZLİKLE YAPILIYOR

Belediye bünyesindeki sahipsiz hayvanlar barınağında gerçekleştirilen kısırlaştırma ve aşılama çalışmaları, alanında uzman olan gönüllü veteriner hekim ve teknikerlerin yanı sıra belediyede görev yapan başarılı veteriner hekimlerce yürütülüyor. İşlemler hijyenik ortamda son derece titizlikle sürdürülüyor.

BAŞKAN DEMİR, “KÜPELİ DOSTLARIMIZA YAŞAMALARI İÇİN SAHİP ÇIKALIM”

Sabah saatlerinde başlatılan çalışmalara eşlik eden Belediye Başkanımız Faruk Demir, yaptığı açıklamada; “Gönüllü 5 veteriner hekim, belediyemizin veteriner müdürlüğü ve kadrolu veterinerlerimiz kısırlaştırma ve aşılama yapıyorlar. Değerli hemşehrilerim; kısırlaştırılmış, aşıları yapılmış ve kulağında küpe olan sokak hayvanlarından korkmayalım. Onlar uysallaşmış durumdadır. Sadece elimizden geldiğince mama ve su verelim. Küpeli dostlarımız, doğal yaşamı dengeleme ve koruma açısından büyük bir şanstır.”

Gönüllü Veteriner Hekimler ve Teknikerler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Atış da, çalışmalara dair şunları kaydetti:

ÖMER ATIŞ: “GÜVENLİ SOKAKLAR, SAĞLIKLI HAYVANLAR VE MUTLU İNSANLAR SLOGANI İLE ARDAHAN’DAYIZ”

“Gönüllü Veteriner Hekimler ve Teknikerler Derneği olarak ‘Güvenli Sokaklar, Sağlıklı Hayvanlar ve Mutlu İnsanlar’ sloganı ile burada kısırlaştırma ve aşılama çalışması yapıyoruz. Hayvanlarımızı kısırlaştırıp aşıladıktan sonra sokağa bırakmak için şu an buradayız.

“DÜNYA SADECE BİZİM DEĞİLDİR, SOKAK HAYVANLARIMIZLA BERABER YAŞAMALIYIZ”

Dünya sadece bizim değildir. Hayvanlarımızın da yaşama hakkı vardır. Beraber yaşamak zorundayız. Bu işlemler neticesinde hayvanlarımız uysallaşmış oluyorlar, insanlarımızın artık korkmaması gerekiyor. 5199 sayılı kanun gereğince ‘kısırlaştır, aşılat ve yerinde yaşat’ modeli halk sağlını öncelediği için çünkü bizim yaban hayatında yaşayan hayvanları bizim aşılama gibi bir gücümüz maalesef yok. Aslında biz sokak hayvanlarına çok şey borçluyuz. Çünkü bu hayvanlar bizleri ölümcül olan kuduz hastalığından koruyorlar. Onun için halk sağlığı adına büyük duyarlılık gösterip çalışan Belediye Başkanı Faruk Demir ve veteriner hekim arkadaşlarımızı Ardahan halkının desteklemesi gerekiyor. Sokak hayvanlarımızın doğal yaşam ve dengeye katkıda bulunmasını istiyorsak eğer evlerimizdeki artık yiyecekleri onlardan esirgemeyelim. Ardahan Belediyesi ve Başkanımız Faruk Demir’e misafirperverlikleri ve bizlere bu imkânı tanıdıkları için çok teşekkür ediyoruz.”

“ARDAHAN’DA SOKAKLAR DAHA GÜVENLİ”

Belediye Veterinerlerinden Baran Gök ise, konu hakkında “Ardahan’da sokakları daha güvenli hale getirebilmek için kısırlaştırma ve aşılama seferberliği başlattık. Hayvanlarımızı küpelendikten sonra alındıkları yerlere bırakacağız. Bu çalışmaların yapılmasında emeği geçen başta Belediye Başkanımız Sayın Faruk Demir’e, Gönüllü Veteriner Hekimler ve Teknikerler Derneği ile meslek büyüğümüz Ömer Atış’a teşekkür ediyorum.” dedi.

E-Bülten Aboneliği

Ücretsiz E-bülten servisimize abone olarak belediyemiz, hizmetlerimiz ve duyurularımızdan ilk siz haberdar olun!